sobota 8. listopadu 2014

Mobilní data ve Švýcarsku

Inspirován článkem Martina Štrimpfla o mobilních datech ve Francii jsem se rozhodl přidat nějaké základní zkušenosti se Švýcarskem.
Ceny mobilního roamingu jsou postaveny takovým způsobem, že o této variantě prakticky nemá smysl uvažovat. Vzhledem ke své profesi bohužel potřebuji připojení k internetu prakticky všude a zkušenosti ze zahraničí mne ujistily, že wifi zdaleka není tak dostupná varianta jako v Česku, a pokud už je k mání, tak zpravidla za peníze. Naši mobilní operátoři navíc Švýcarsko považují ze druhou zónu roamingu, což v praxi znamená, že při pohledu na ceny máte nejdříve pocit, že se spletli o řád.


Vitejte ve Svycarsku.
Do CR volate za 35,00 Kc/min,
prijimate hovory za 18,00 Kc/min.
Pripojeni na internet stoji 75,00 Kc/MB. 
Vas T-mobile

Když mi přisla tato sms, nejprve jsem to považoval ze nepovedený vtip, pak mnou začala zmítat zlost, ale nakonec jsem se na věc podíval racionálně, a přišlo ke slovu řešení, které jsem měl tak trochu připravené už z domu a vyzkoušené před měsícem ve Francii - koupě místní simkarty.

Navštívil jsem jednu z diskontních prodejen řetězce Aldi Suisse (připomíná to dost Lidl) a ptal se po předplacené službě virtuálního operátora Aldi Suisse Mobile. Pokladní (nikdo jiný na prodejně nebyl) moc neuměl anglicky, a divil se odkud jsem spadl, že neumím ani jeden ze 4 jazyků které ovládá on :-)  (Němčina, Francouzština, Italština a Rétormánština).  Nakonec jsem se domluvil s vedoucím, který rychle pochopil co potřebuju. Odběhl do skladu a donesl kupu formulářů. Ve Švýcarsku platí pro mobilní předplacené služby pravidlo, že operátor musí ověřovat a evidovat totožnost toho, kdo předplacenou službu pořizuje (stejné je to ve Francii). Ukázal jsem vedoucímu občanku a on vše vyplnil do příslušných polí formuláře. Po chvíli jsem odcházel z prodejny s balíčkem, ve kterém byla simkarta a elementární návod.
Celá ta věc stála 20 CHF, přičemž počáteční kredit na mém mobilním účtu byl 20 CHF.
Simkarta byla automaticky aktivována během 2 hodin (ale prodavač mne upozorňoval, že to může trvat i den)Pak už stačilo pouze poslat na číslo 4466 SMS ve znění: START SURF 1000 a mohl jsem datovat. Za datový balíček mi operátor strhl z kreditu necelých 15 CHF. Navíc v létě měli akci a za cenu 1GB jsem dostal o 500 MB víc, což bylo na týdenní pobyt docela příjemné.

APN nebylo třeba nastavovat, vše fungovalo bez problémů hned. Pokrytí signálem bylo kvalitní, a kupodivu i mezi alpskými čtyřtisícovkami šlo většinou o vysokorychlostní technologie. Na telefonáty do ČR jsem tak mohl v pohodě použít Skype Out. Datový balíček jsem nakonec téměř vyčerpal. Dovolil jsem si totiž i takový luxus, jakým byl upload fotek na Facebook v původní kvalitě nebo přehrávání hudby z cloudu.

Kdybych se takto choval se svou českou simkartou, Český T-Mobile by mi naúčtoval zhruba 115 000 Kč (slovy: stopatnáscttisíckorunčských!!!). U Aldi jsem zaplatil v přepočtu 460 Kč. Inu, kdo chce moc, nemá nic ;-)

2 komentáře: